Noworoczny szał czyli Natalka przedszkolak

Początek Nowego Roku to czas gdy rodzice muszą podjąć bardzo ważną decyzję, która może mieć spore konsekwencje. Tak tak już czas zapisać dziecko do przedszkola.

wszystko zaczyna się od przedszkola

źródło: link

3 latek bez problemu odnajdzie się w nowej rzeczywistości jeśli na jego drodze staną odpowiedni ludzie w odpowiednim miejscu. Na co zwrócić uwagę, co jest ważne i kto powinien właściwie wybrać przedszkole RODZIC czy DZIECKO. Oj jest sporo do przemyślenia.

Zacznijmy od początku:

Co to jest przedszkole i po co ono właściwie jest?

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej: ” Wychowanie przedszkolne obejmuje wspomaganie rozwoju i wczesną edukację dzieci od trzeciego roku życia do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej.

Przedszkola (oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych) zapewniają opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Tworzą warunki umożliwiające dziecku osiągnięcie gotowości szkolnej.

Wobec rodziców przedszkola (oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych) pełnią funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze:

  1. pomagają w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej,
  2. informują na bieżąco o postępach dziecka,
  3. uzgadniają wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym.

Lata dziecięce

źródło: link

Ale na co zwracać uwagę przy wyborze przedszkola?

Oczywiście przedszkole, w którym nasz maluch będzie poznawał świat powinno być przyjazne dla małego człowieka. Dobra dobra ale co pod tym się kryje?!

Wg mnie przyjazne tzn. kolorowe, bezpieczne, z kadrą pedagogiczną do której masz ochotę się uśmiechać. Każde przedszkole dopuszczone do przyjęcia dzieci musi spełniać odpowiednie standardy, więc pomijając to że musi mieć dostęp do placu zabaw, przystosowanych toalet i innych architektonicznych wymagań, przedszkole powinno być krainą zabaw dziecka w której w panuje dyscyplina, która jest podstawą wychowania 🙂

Na Naszym lokalnym rynku jest nawet sporo przedszkoli ( 2 publiczne i 3 prywatne) chyba że o jakimś nie wiem. Natalka ma  przyjemność ( mam nadzieję że ona tak to odbiera) uczęszczać do żłobka od kiedy skończyła 11 miesięcy (tak tak niecały rok). Jej edukacja zaczęła się naprawdę bardzo wcześnie.

Najpierw była to Bawialnia Urwisek, w której spędziła ponad rok, od września uczęszcza do Językowej Akademii Przedszkolaka (JAP), która prowadzi jedną grupę żłobkową.

Natalka w akcjifot. Violeta Kozłowska Photography

Ale wracając do przedszkoli, oczywiście te niepubliczne oferują bardzo ciekawy program. Dla pracujących rodziców ważny jest również czas pracy przedszkola, często ten element może zaważyć przy wyborze. Standardowo przedszkola otwarte są do 16:00-16:30.

Co wybrać JAP, Smerfuś, Słoneczko, a może publiczne?

Mam swój typ, ale najpierw muszę dokładnie sprawdzić co i jak w poszczególnych placówkach. Nie ukrywam, że kwestia finansowa jest również bardzo ważna:)

Natalka i Wiktorek podczas zabawyJednak pieniądze nie są najważniejsze gdy w grę wchodzi Nasze dziecko 🙂 Uśmiech dziecka jest bezcenny

Natalia co wybierasz ?!

Reklamy